İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Fitmoda
  2.  / 
  3. Fitness Ekipmanları
  4.  / 
  5. Direnç Lastiği & Esneme Bantları

Direnç Lastiği & Esneme Bantları

Devamını Oku

Direnç Lastiği & Esneme Bandı Çeşitleri

Spor salonundaki kablolu egzersiz makinelerine aşinaysanız, aslında direnç bantlarının aynı konsepte yönelik olarak tasarlandığını da bilirsiniz. Direnç bantları antrenman sırasında size çok yönlü kullanım imkanı sunar.

Direnç bantları hem uzun zamandır egzersiz yapan hem de egzersize yeni başlayanlar için temel bir ekipman olabilir. Direnç lastikleri ve esneme bantları; orta, hafif ve sert gibi çeşitlere ayrılır. Bu çeşitler farklı hareket aralıklarına ve fitness seviyelerine göre seçim yapılarak kullanılabilir. Farklı seviyelerdeki direnç bantlarına set olarak da erişebilirsiniz. Üst vücut egzersizlerinde ayrıca tutamaçlı olan direnç bandı çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

 

Direnç Lastiği & Esneme Bandı Sunan Markalar

Piyasada direnç lastiği ve esneme bandı sunan birçok spor markası yer alır. ThereBand, Slazenger, MuscleCloth ve Sklz gibi pek çok marka, direnç bandı çeşitleri ile öne çıkar. Fitmoda.com üzerinden pek farklı markaların direnç bancı çeşitlerine ulaşabilir, antrenman rutininize yönelik seçimler yapabilirsiniz.

 

Direnç Lastiği & Esneme Bandı Kullananların Yorumları

Fitmoda.com üzerinde yer alan her ürünün altında yorum bölümü bulunur. Direnç bandı satın alanların yorumlarını bu kısımdan inceleyebilirsiniz.

 

Direnç Lastiği & Esneme Bandı Fiyatları

Direnç lastiği ve esneme bantlarının fiyatları, kullanılan materyal, özellikler ve markaya göre değişkenlik gösterebilir. Fitmoda.com üzerinden üyelere özel ödeme avantajlarından ve aynı gün kargo hizmetinden yararlanarak direnç bandı satın alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Direnç Bandı Nedir?

Direnç bandı, genellikle kuvvet antrenmanı için kullanılan elastik bir banttır. Direnç bantları farklı genişlik ve uzunlukta yer alır. Bandın genişliği ne kadar uzunsa, o kadar fazla direnç sağlayabilir.

Direnç Bandı Ne İşe Yarar?

Direnç bantlarını kullanırken, geleneksel tarzdaki egzersizlere kıyasla çok daha fazla hareket söz konusudur. Direnç bandı kullanarak kaslarınızı sürekli gerilim altında tutabilirsiniz. Bu her tekrarın kalitesini geliştirmeye destek olabilir. Bütçe dostu olan direnç bantları kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz şekilde oldukları için evinizi spor salonuna çevirmenize yardımcı olur. Ayrıca seyahatlerde de yanınıza alabileceğiniz bir ekipman oldukları için fitness rutininizi aksatmadan devam ettirebilirsiniz.

Direnç Bandı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Direnç bantlarının egzersiz seviyesine uygun şekilde gerilme opsiyonu sunan çeşitleri bulunur. Fitness seviyenize uygun seçimler yapmak bu konuda önemlidir. Eğer egzersize yeni başladıysanız; hafif seviyede yer alan direnç bantlarını kullanabilirsiniz. Hafif seviyedeki direnç bantları daha geniş bir hareket aralığı gerektiren egzersizler için de uygundur. Fitness seviyeniz ilerledikçe, orta ve ağır seviyedeki direnç bantlarını tercih edebilirsiniz.

Direnç Bandı ile Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Direnç bandı ile farklı egzersiz çeşitleri denemek mümkündür. Lateral walk, lateral rise ve banded front squat gibi farklı alt ve üst vücut egzersizleri yapılabilir. Ayrıca barfiks gibi bazı egzersiz hareketlerine alışmak için de direnç bantları kullanılabilir. Direnç Bandı ile Yapabileceğiniz Egzersizler başlıklı yazımızı inceleyerek bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

1.      Effects of Training with Elastic Resistance Versus Conventional Resistance on Muscular Strength: A Systematic Review and Meta-Analysis, 2019