İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

 1. Fitmoda
 2.  / 
 3. Fitness Ekipmanları
 4.  / 
 5. Roller & Masaj Topları

Roller & Masaj Topları

Devamını Oku

Egzersiz söz konusu olduğunda, spordan sonra yaptıklarınız egzersiz sırasında yaptıklarınız kadar önemlidir. Zorlu bir antrenman sonrası, kas iyileşmesine yardımcı olmanın ve yaptığınız egzersizin hakkını tam anlamıyla vermenin en basit ve en etkili yolu ise foam roller ve recovery ball ürünleridir.

Bu ürünler kendi kendinize masaj yapabilmenizi sağlayan araçlardır. Masaj topu ve köpük roller kullanmak miyofasyal birikimi (SMR) serbest bırakarak kas hassasiyetini, kaslarınızdaki ve bağ dokunuzdaki adezyonları hafifletmenize yardımcı olabilir. Ağrı giderici masaj topu ve roller, tendonların ve bağların üzerindeki noktalara baskı uygulamanızı sağlar. Bu da sıkı yumuşak dokuyu gevşetebilir ve kan akışını iyileştirebilir. Bu ürünleri masaj aleti ya da masaj cihazı ile karıştırmamak gerek. Zira en verimli kullanımını antrenman sonrası iyileşmelerde gösterirler; kaslarınızı optimum iyileşme ve performans için uyarır ve kemiklerinize daha iyi bir destek sistemi sağlarlar.

Roller ve Masaj Topu Arasındaki Fark Nedir?

Her ikisi de kendi kendinize masaj yapmanızı sağlar ve miyofasyal salınım (SMR) için kullanılır. Miyofasyal salınım, kas ağrısı, kas yorgunluğu ve sinir sistemlerindeki işlev bozukluğunun neden olduğu ağrı, gerginlik ve dengesizlikleri hafifletmek için kullanılır. Esasen her iki ürün de vücuttaki “tetikleme noktaları” ve “düğümlere” baskı yapmanızı sağlayarak kendi kendinize masaj yapmanıza imkan tanır ve dokuların düzgün bir şekilde kaymasını sağlar.

Farkları ise etki bölgeleri ile ilgilidir. Roller, daha büyük kas gruplarını veya tüm alt vücudunuzu hedeflerken masaj topu, daha spesifik alanları hedefler. Bir diğer fark da gösterdikleri etkidedir. Masaj topu modelleri, özellikle de diken masaj topu modelleri, yapıları nedeniyle köpük roller’a kıyasla kas dokuları üzerine çok daha fazla baskı yapar.

Yine de sinir uyarıcı masaj topu ve roller’ın her ikisi de ağrıyı azaltmaya ve kas iyileşmesine yardımcı olmanın yanı sıra cilt ve kaslardaki duyu reseptörleri aracılığıyla çalışarak, kasılan kasları gevşetmeye yardımcı olur. Sinir uçlarına olan bu etkileri nedeniyle duyu topu olarak da adlandırılırlar. Bu ürünlerin kas gerginliğini, ağrıyı, iltihabı, spazmı azaltmaya, genel hareket aralığını iyileştirmeye ve aktivite sonrası kas iyileşmesini iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteren pek çok çalışma da bulunmaktadır. Kısacası, mobilite egzersizleri ile birleştiklerinde bedeninize baya iyi geleceklerdir.

Antrenmanlarınızdan sonra masaj topu ve foam roller kullanmak;

 • Kas ağrılarınızı dindirir ve bedeninizi gevşetir
 • Hareket aralığını artırarak esnemenizi sağlar
 • Sırt ağrısını hafifletir
 • Fibromiyalji semptomlarına iyi gelir
 • Rahatlamanızı sağlar

Roller mi Masaj Topları mı Daha İyi?

Sizin için en iyi aracı seçerken, hedeflediğiniz doku alanını ve türünü bir de ayrıca kasın ne kadar hassas olduğunu göz önünde bulundurun. Örneğin bir köpük roller, uyluktaki geniş quadrisep kaslar için daha uygun olabilir. Ancak ayağın kemeri veya omuzlar arasındaki kaslar gibi ince noktaları hedeflemek için masaj topları daha etkili olabilir. Kısacası, yaptığınız spor ve hedeflediğiniz kas gruplarını göz önünde bulundurarak seçiminizi ve araştırmanızı iyi yapmanız gerekir. Sonunda sizin için en uygun olanı bulacaksınızdır.

Roller ve Masaj Topu Kullanımı

Roller ve masaj topu kullanımı biraz rahatsızlığa neden olabilir, ancak gerçek yaralanmanın neden olduğu “iyi” ağrı (derin doku masajı gibi) ve “kötü” ağrı arasındaki farkı tanımak gerçekten önemlidir.

 • Kasınızın ağrılı veya sıkışmış bölgesini belirleyin.
 • Hedeflenen alanın üzerine baskı uygulayacak şekilde vücudunuzu kontrol edin ve silindirin ya da masaj topunun üzerinde ortalayın.
 • Bir rahatsızlık noktasına gelene kadar (ağrı değil) vücudunuzu roller ya da topun üzerine indirin ve orada kalın.
 • 20–30 saniye bölgeye baskı uygulayın.
 • Ağrıyan bölgeye sadece basınç fayda sağlar, ancak alanı daha da uyarmak için yavaşça ileri geri yuvarlayabilirsiniz.

Temel kural şudur: Yaşadığınız herhangi bir acı uygulamadan hemen sonra kaybolmalı ve daha sonra kötüleşmekten ziyade kendinizi daha iyi hissetmelisiniz. Her zaman olduğu gibi, tekniğinizden veya doğru ürünü seçip seçmediğinizden emin değilseniz fizyoterapiste danışmanızı öneririz.